מעלות - מרכז למחוננים

maalotschool.org.il

דף הבית >> קורסים >> פרוט הקורסים - כיתה ז' ח' ט'
 
 

פרוט הקורסים כיתות ז' ח' ט'


לפניכם קורסי הלימוד שמוצאים לבחירה במרכז. עליכם לבחור קורס אחד מבין השבעה, שמוצגים בכל שורה בטבלת מערכת השעות שבעמוד 19. למלא את הטופס  שמופיע בסוף החוברת, ולשלוח אלינו עד התאריך: 1.9.16.
 

 
 

 

 
1. שם הקורס: סדנת מייקרים - מחשוב לביש (שנתי)

שם המורים: נמרוד שגב ואלי בן גד

בקורס נשלב רכיבים אלקטרוניים (נורות, חיישנים ,מנועים ומעבד דיגיטלי קטן) בפריטי לבוש שונים מתוך כוונה להקנות להם יכולות מפתיעות ומשעשעות. בניה מסוג זה היא אופיינית לתנועת המייקרים (Makers) העולמית של אנשים שמשתמשים בפיתוחים טכנולוגיים מתקדמים לבניה של חפצים. בקורס נשלב שיטות לבניה של חפצים משולבי מחשב, החל מדברים פשוטים וכלה ביצירות מורכבות, ככל שיאפשר לנו הזמן. הבניה תשלב שני אלמנטים מרכזיים-  החלק המכאני הנדסי, וחלק משולב מחשב שמבוסס על פלטפורמת ארדואינו. במהלך הקורס תבצע כל קבוצת תלמידים פרויקט גמר.
 
 
 
2. שם הקורס: קל וחומר
 
שם המורה: רותי מתתיהו
 
קורס בפיסול המנחיל את יסודות הפיסול בחומרים שונים תוך התנסות מעשית בעבודת סדנה. לימוד טכניקות וחומרים, הכרות עם יצירות של אמנים בארץ ובחו"ל תוך שימת דגש על תהליכי עבודה וחשיבה. בקורס מספר תרגילים מרכזיים, פיסול דיוקן בחומר, פיסול גוף אדם בחוטי ברזל, פיסול בעיסות נייר ופיסול בשעווה. בקורס נשלב את החוויה היצירתית לצד רכישת כלים טכניים.
 

 
 
3. שם הקורס: סדנת פיתוח יישומי Windows גרפיים ב-C#
 
שם המורה: יוסי ירון
C# היא שפת תכנות שפותחה ע"י מיקרוסופט, ומיועדת לפיתוח יישומים בסביבת Windows. במהלך הסדנא נלמד כיצד להעביר את עקרונות התכנות אותם למדנו בסדנאות הקודמות (Alice / פיתוח אפליקציות ל-Android) לשפת תכנות מלאה: אובייקטים, סוגי נתונים ומשתנים, משפטי תנאי, לולאות, מערכים, בניית ממשק משתמש, גרפיקה ועוד. בסוף הסדנא נפתח משחק גרפי. הלימוד יתבצע בסביבת Windows Forms מעל  Visual Studio Community 2015 של מיקרוסופט.
הסדנא מיועדת לבעלי רקע קודם בתכנות– בוגרי סדנת Alice ו/או סדנת פיתוח אפליקציות בסביבת Android.
 
 
4. שם הקורס: מדע מודרני
 
שם המורה: אריה מלמד כץ
 
בקורס נכיר את עולם המדע באמצעות ניסויי חקר והדגמות. בתחילה נתמקד  בנושא מצבי צבירה, נערוך  ניסויי חקר המדגימים מעברים מהירים בין מצבי צבירה, נחקור חומרים ייחודיים כמו קרח יבש וחנקן נוזלי. בהמשך נתכנן  ניסויים פיזיקליים בתחום המכניקה והחשמל וניסויים כימיים העוסקים בחומצות, בסיסים ובתגובות חמצון-חיזור. הקורס מעודד את התלמידים להתעניין בתחומי המדעים השונים באמצעות הכרת עקרונות מדע בסיסיים ודרך תכנון ניסויי חקר מלהיבים.
 
 
5. שם הקורס: לצעוד קדימה- אחריות 2048
 
שם המורה: רפאל ינובסקי
 
ברוכים הבאים לתוכנית "לצעוד קדימה" בחסות האגף למחוננים ועמותת "אחריות לישראל 2048". מטרת התוכנית: להכשיר אתכם להיות מקבלי החלטות ברמה העירונית ולצעוד קדימה על מנת לשנות את פני העיר. במהלך התוכנית נפגש עם אישיים שונים ברמה העירונית, איזורית וארצית וביחד איתם ננסה לשנות ולהוביל קדימה מיזם משלנו. התוכנית מתאימה ליזמים צעירים שרוצים לשנות, שחושבים על בעיות ולהם רוצים למצוא פתרונות.
במהלך הלימוד בקורס נבדוק את המסלול להקמת מיזמים שיעזרו לשפר את פני העיר והחברה במודיעין, ישולבו סיורים בעיר, מפגשים עם בעלי תפקידים בעירייה ומומחים מתחומי דעת שונים. כמו כן, נצא ליום עיון בנושא מטעם האגף למחוננים בהם נכיר תלמידים ממרכזי מחוננים, נעמיק את הידע שלנו ונעבוד ביחד.
 
 
 
 
 
6. שם הקורס: תולדות הקולנוע
 
שם המורה: אופיר פלדמן
 
הקורס יסקור כרונולוגית נקודות ציון מכריעות בהתפתחות ההיסטורית והאסתטית של אמנות הקולנוע, למן הסרטים הראשונים של שלהי המאה ה-19, דרך המעבר אל הקולנוע המדבר (1927 – 1959) ועד לקולנוע המודרני והפוסט-מודרני. הקורס ילווה בהקרנת קטעים מסרטים רלוונטיים, ובמהלכו נתעכב על הקשרים שבין היסטוריה, אידיאולוגיה ואסתטיקה כפי שהם באים לידי ביטוי בזרמים הקולנועיים הנדונים.
 
 
 
 
7.שם הקורס: "מסע בזמן בעקבות אומנים ואומנות" (שנתי)
 
שם המורה: איילה עפרון
 
אומנות קיימת מאז ומעולם. היא משתנה, דינאמית, חיה ובועטת לאורך ההיסטוריה שלנו. היא משקפת את הלך הרוח והתמורות ההיסטוריות הקורות סביבה. כל זרם באומנות משוכנע כי הוא  מייצג את ה"אמת", כלומר, המציאות, בצורה המהימנה ביותר. האם קיים כזה דבר? ייצוג מהימן של המציאות?
בקורס נתחקה אחר הזרמים השונים באומנות, מתקופת העת העתיקה ועד האומנות העכשווית תוך הילוך היסטורי על ציר הזמן והתנסות בטכניקות שונות כל פעם. נבין מה חיפש וניסה כל זרם ואת ההיגיון העומד מאחוריו, הן ברמת ה"אני מאמין" שלו והן ברמה הטכנית של העשייה.
 
 
 

 
 

 

 
  

 שיעור שני - יש לבחור אחד מתוך 7

 

1. שם הקורס: מועדון חובבי רדיו, מתחילים (שנתי)
 
שם המורה: נמרוד שגב, שרוליק הרמתי
חובבי רדיו הם קבוצה של אנשים ברחבי העולם שמתקשרים אחד עם השני באמצעות קשר רדיו. ההרפתקה מתחילה בכיוון מכשיר הרדיו לתדר המתאים וקריאה לחלל האוויר דרך אנטנה על הגג, שיכולה בתנאים מסוימים להגיע לכל מקום בעולם. לקריאה נענה חובב אחר שיכול להיות באירופה, בארה"ב, באי באוקיאנוס האטלנטי, באוסטרליה או בכל מקום על פני כדור הארץ. אנחנו משוחחים איתו בשפה האנגלית דרך הרדיו, לומדים קצת על עולמו ומחליפים איתו כרטיס הכרות. מיליוני אנשים ברחבי העולם ממשיכים לתקשר בדרך מסורתית זו וליצור קשרים ברמה יומית ומטרתנו להצטרף לקהילה ייחודית זו.. בסוף מסענו המשותף, יעברו משתתפי הקורס את השלב הראשון בקבלת רישיון לשימוש בתחנת רדיו חובבים מטעם משרד התקשורת, יקבלו אות קריאה פרטי שלהם ויוכלו להמשיך וליצור קשרים עם העולם באופן עצמאי.2. עיצוב מסכה

שם המורה: רותי מתתיהו
נלמד, נחקור ונבין את תולדות המסכה בתרבויות השונות - מהתרבויות העתיקות ועד לתרבות המערבית העכשווית. במהלך הקורס ניצור מסכות בהשראת הלמידה עם התחברות לאישיותו ולרעיונותיו האישיים של כל תלמיד ותלמיד. תהליך העבודה ייעשה על-ידי גיבוש רעיוני, פיתוח סקיצות בדו-מימד ומעבר ליצירה תלת-מימדית. החומרים בהם נשתמש יהיו מגוונים על-פי בחירתו של כל תלמיד. במעבר ליצירה המעשית תינתן, לתלמידים שיהיו מעוניינים, אפשרות לעצב גופים תלת-מימדיים שימושיים.
 
 
 
3. שם הקורס: סדנת Alice  לימוד יסודות התכנות ע"י אנימציה תלת מימדית
 
שם המורה: יוסי ירון

במהלך הסדנא נלמד את יסודות התכנות, בשיטת לימוד חווייתית ומהנה ע"י שפת התכנות ALICE  - שפה המאפשרת תכנות של אנימציות תלת-מימדיות באיכות גבוהה, תוך שימוש בסביבת תכנות גרפית ואינטואיטיבית. תוך כדי בניית קליפים של אנימציה תלת-מימדית ומשחקי מחשב בסיסיים, נלמד עקרונות ויסודות בתכנות והנדסת תוכנה (תנאים, לולאות, פרוצדורות, תכנות מונחה עצמים, תכנות אינטראקטיבי ו-events) וכן עקרונות של גרפיקה תלת-מימדית (תנועה, תאורה, מצלמות וכו'). הקליפים הסופיים ישולבו, לפי בחירת התלמידים, באתר אינטרנט. סביבת התכנות של ALICE היא חינמית, וניתנת להורדה והתקנה באופן חוקי גם בבתי התלמידים, מה שיאפשר למעוניינים בכך להמשיך ולעבוד על הקליפים והמשחקים גם בבית. שפת ALICE פותחה באוניברסיטת קרנגי-מלון בארה"ב, מתוך מטרה מוצהרת להפוך את לימודי מדעי המחשב לחווייתיים ואטרקטיביים לתלמידים, על מנת לעודד תלמידים לבחור בלימודי מדעי המחשב ולהתמיד בהם.
 
 
4. שם הקורס: מדע מודרני
 
שם המורה: אריה מלמד כץ
 
ראה תקציר למעלה
 

 
 
5. שם הקורס: "במה ליצירת קולנוע" (שנתי)
 
שם המורה: אופיר פלדמן
 
מרכז "מעלות" מזמין את תלמידיו להשתתף בקורס הכולל עבודה אומנותית מעמיקה בתחום הקולנוע. את הקורס ילווה אופיר פלדמן – במאי ואומן רב תחומי – שיחשוף את התלמידים לבמה קולנועית רחבה, תוך כדי התמקדות במרכיבי שפת המדיה הקולנועית – הפריים, המיזנסצנה, הקול והקצב. בקורס זה נלמד את יסודות העשייה הקולנועית הן ברמה התיאורטית והן ברמה המעשית. התלמידים יכתבו תסריט לסרט קצר, ילהקו, יביימו, ישחקו, יצלמו, יערכו ויפיקו סרט שיוקרן במסגרת פרויקט ה"במה ליצירת קולנוע" בסינמטק, ת"א. משתתפי הקורס יצאו לשני ימי עיון שיתקיימו בסינמטק תל אביב בתאריכים הבאים:  יום ה'- 15.12.16:  13:00-17:00,  וב- יום ג' – 23.5.17:  14:00-18:00.(הקרנת הסרטים).
 
 
 
 
 
6. שם הקורס: מבוא לעיצוב
 
שם המורה: איילה עפרון
 
שמתם לב פעם שהפנסים הקדמיים של מכוניות הספורט נראות כמו עיניי טיגריס? או ששעון ה"רולקס" נראה כמו לוח שעונים של מכונית ספורט? או שישנם מקומות שהכיסאות שאנו יושבים עליהם נוחים יותר וכאלה שנוחים פחות? תהיתם פעם למה זה קורה? עיצוב נמצא סביבנו, בכל מקום ובכל זמן, מהרגע שאנו פוקחים עיניים בבוקר ומסתכלים על האהיל בחדר השינה, דרך המכונית שאנו נוסעים בה, הפרסומות שאנו רואים בדרך ועד האריזות של האוכל שאנו אוכלים. בדרך כלל, העיצוב "שקוף" לנו, אנו לא מבחינים בו כלל אלא רק מקבלים את ה"תחושה" שלו. בקורס נלמד קודם כל כיצד להתבונן בעולם בעיניים של מעצבים ומעצבות ובד בבד נתנסה בעיצוב בעצמנו. דרך הבנת העיצוב, שסביבנו, נלמד להבין את העולם שאנו חיים בו טוב יותר, כולל המסרים הסמויים יותר והסמויים פחות הנמצאים בו. אנו נלמד בכל שיעור נושא אחר בתחום העיצוב ובכל שיעור נתנסה בטכניקה שונה.
 
7. שם הקורס: מדע ואומנות
 
שם המורה: דורון פישביין
 
הקורס מהלך על קו המגע בין המדע והאמנות , המדע  "בשירות " האמנות והאמנות המגולמת בהמצאתיות המדעית . הקורס כמשתמע הינו קורס בין תחומי המשלב המצאתיות, יצירתיות וביטוי אישי מגוון ויחודי.
הקורס מספק יעדים אינטלקטואלים בתחומי המדע והבנת האמנות, הוא בנוי על יצירתיות, סקרנות ויכולות לימודיות רבות, משולבים בו יעדים חברתיים התואמים את הדינאמיקות החברתיות של תלמידים מחוננים. במרבית המפגשים תעשה פעילות ניסויית ויצירתית ויהיה תוצר אותו יצרו התלמידים.
 
 
 

שיעור שלישי - יש לבחור אחד מתוך 7
 


1. שם הקורס: מועדון חובבי רדיו – מתקדמים (שנתי)
 
שם המורה: נמרוד שגב, שרוליק הרמתי
 
בקורס חובבי רדיו למתקדמים נשתמש בידע שרכשנו בקורס למתחילים ונרחיב את מיומנות החובב בהיבטים שונים של תפעול התחנה, נעמיק לתוך השיקולים והפרטים הטכניים באופן שיאפשר לנו להשלים את השלב השני והאחרון בקבלת הרישיון מטעם משרד התקשורת וקבלת חברות רשמית בקהילת חובבי הרדיו של ישראל. במהלך השנה נפעל ליצירת שיתוף עם בני נוער שונים מרחבי העולם ונרחיב את ההיכרויות עם עמיתים לחובבות רדיו מסביב לגלובוס.
 
 
2. שם הקורס: סדנת יסודות הרובוטיקה (מתחילים)
 
שם המורה: יוסי ירון
 
במסגרת הסדנא נלמד את יסודות הרובוטיקה, ונתנסה בבנייה ובתכנות של רובוטים המבצעים פעולות שונות, תוך שימוש בערכות רובוטיקה מודולריות של Lego Mindstorms המשלבות בקר ממוחשב, תוכנת בקרה גרפית, חיישנים שונים ומנועים. בסוף הסמסטר נקיים תחרות "סומו רובוטים" בין תלמידי הקורס (לפי בחירתם). לימודי הרובוטיקה דורשים ומפתחים מיומנויות רבות הנדרשות ורלוונטיות לשוק העבודה בעידן הידע - התמודדות עם פתרון בעיות מורכבות, יצירתיות, עבודה בצוות, תכנון, לימוד עצמאי ועוד. 

 
3. שם הקורס: עיצוב ייצוג נתונים
 
שם המורה: רן מאיר
 
מה צריך לעשות כדי להצליח? השינויים הטכנולוגיים הפכו את תהליך חציבת המידע לפשוט יחסית.  היכולת לאתר מידע (וגם ידע) קל מאוד ולרוב המידע נמצא נגיש במערכות השונות. הקושי כיום, הפוך למאה הקודמת, הוא לסנן מידע.  המבחן של העברת המסר הוא: מה יעשה המאזין לאחר ששמע אותי. סינון מידע, ארגונו ועיצובו כך שניתן יהיה להעבירו ביעילות למאזין (בתמצית ובאופן הנכון בהתאם למהותו), מצריך מיומנויות מתאימות. קורס העברת מסרים, עיצוב וייצוג נתונים, עוסק בהיבטים של יכולת העברת מידע ומסרים (מצגת והרצאה) וביכולת לעצב את המסרים באופן התמציתי, הקולע והנכון ביותר. הקורס יעניק לחניכים כלים ושיטות להגדרת מסרים, דרכי הצגתם ושיטות להצגת נתונים. ישנן טכניקות רבות ליישום. בין השאר נלמד כיצד מציגים נתונים בצורה משכנעת, יצירתית ומעניינת בהתאם לצורך. התלמידים נדרשים לפעילות מעשית ומציגים נושא או נושאים בעצמם כשהם מיישמים את תהליך ההכנה והביצוע.4. שם הקורס: "החיים כסיפור" – "במה לכתיבה"
 
שם המורה: עפרה שראל קורן
 
אתם מכירים את הרצון הזה לכתוב, שמדגדג בקצות האצבעות, אבל איכשהו לא תמיד מצליח או יודע איך לצאת החוצה?
הצטרפו אליי לסדנה יצירתית שבה באמצעות קריאה בטקסטים ספרותיים מז'אנרים שונים, צפייה בסרטים, התבוננות בציורים ובצילומים, האזנה למוזיקה, דמיון מודרך, חוויות וזיכרונות אישיים - נגלה עולמות חדשים, נעמיק בהבנת המציאות שסביבנו, נרחיב את ההבנה והחמלה כלפי הזר וה"אחר" ונפתח את מרחבי הדמיון והרגש.
נקבל כלים ונשפר את יכולת הכתיבה וההבעה שלנו, ונלמד איך להשתחרר מחסמי כתיבה. ניעזר בכוחה של הקבוצה לשיתופי פעולה ולמשוב הדדי מעצים ומפרגן. נעמיק את ההיכרות עם עצמנו, עם כוחות היצירה שלנו ועם הסגנון הפרטי והקול האישי שבתוכנו.
כל אלה יתנו לנו השראה לכתיבה יוצרת שתניב לכל משתתף בסדנה תוצר אמנותי ייחודי.
הקורס כולל עבודה משולבת עם הפרויקט הארצי "במה מחוננת לכתיבה יצירתית" ויכלול שני מפגשים במרכז 'מדיטק' בחולון, בתאריכים הבאים: יום ה' –17/11/16בשעות: 13:00-17:00 יום ה' – 4/5/17 בשעות:13:00-17:00  (הצגת תוצרים ).
 
 
 
5. שם הקורס: פיזיקה
 
שם המורה: דורון פישביין
 
בקורס נבחן בהסתכלות חוקרת את הפיסיקה המגולמת בכל אלמנט ביקום. נעמיק בהבנת עקרונות ויסודות פיסיקליים העומדים מאחורי רוב פעילויות היומיום, נגלה את הסודות הכמוסים של היקום שהעסיקו את גדולי המדענים, אורך ההיסטוריה. לאורך כל הפעילות יושם דגש על הפיסיקה "בשירות" הכימיה, הביולוגיה, הרפואה וההנדסה תוך למידה, צפייה, התנסות ויצירה עצמית.
במרבית המפגשים תיעשה פעילות ניסויית ע"י התלמידים ויבנה תוצר המדגים את עקרי השיעור.
 
 
 
6. שם הקורס: המשפט אינו רק מילים       
 
שם המורה: דלית רוזנצוויג שגב, עו"ד ומגשרת
 
מהו משפט? מדוע אנו זקוקים למשפט ומהו תפקידו בחיינו? על שאלות אלו  ורבות נוספות נבקש להשיב במסגרת הקורס "המשפט אינו רק מילים" בו יוצגו בפני התלמידים פניו המעשיות של המשפט בחיי כולנו - ילדים והורים, צעירים ומבוגרים. נלמד בין השאר, עד כמה מלווה המשפט כל צעד ושלב בחיינו ונראה עד כמה הוא הכרחי לניהול תקין ונכון של חיינו. נלמד מושגים מעולם המשפט בישראל ובארצות אחרות, נשים דגש מיוחד על יכולת חשיבה עצמאית, ניסוח בעל-פה ובכתב. נוכיח כי מילה ומשפט יוצרים מציאות היכולה להשפיע על חייהם של אנשים. נקרא בתנ"ך, נכיר חוקים, תקנות ופסקי דין חשובים, נטעם מושגים בעברית, ארמית ולטינית ויחד, נפתח  צוהר דרכו יוכלו התלמידים להמשיך ולהעמיק את ידיעותיהם בעתיד, כל זאת בדרך חווייתית ויצירתית.

 
7.    סדנת הממציאים
 
שם המורה: אלי בן גד
 
לימוד עושים על משהו קיים, אך המצאה היא רעיון חדשני - אז איך אפשר ללמוד להיות ממציא ?, בסדנה נעבור יחד כצוות, תלמידים עם איש פיתוח וממציא, את נתיב ההמצאה דרך התחום הרחב והחביב של משחקים ומשחקי לוח בעיקר . נתחיל בפיתוח חידושים שנציע במשחק קיים- נעלה רעיונות בסיעור מוחות, נערוך, נמיין, נתמקד ונבנה דגמים. נמשיך בפיתוח רעיונות למשחקים מקוריים משלב החשיבה ועד לבניית התוצרים ונלמד על שלבי היזמות שעובר הממציא עם המצאתו.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 


 
 

 

 
 
בית ספר מעלות - מרכז למחוננים  * ת.ד. 1028  רעות  * טלפון: 08-9262998  * פקס: 08-9262997  * E.mail:Mechunanim@gmail.com

webuiildit

צשןך  זשפ  קנשט  צדמ

 
לייבסיטי - בניית אתרים